پاتوق عاشقانه ها
بهترین ها را در اینجا ببینید

نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم

امروزه در قانون مالیات برارث براساس این که ارث متوفی به چه میزان باشد، مالیاتی متفاوت دارد. نرخ مالیات بر ارث تابعی از این امر هم می باشد که وراث با متوفی چه نسبتی داشته باشد. هر چه نسبت وراث با متوجی نزدیک تر باشد، مالیات بر ارث کمتر است و هر چه نسبت دورتر باشد، نرخ مالیات بیشتر خواهد بود.

تعیین نرخ مالیات براساس نسبت با متوفی

  • طبقه اول شامل پدر ، مادر، زن، شوهر و فرزند است.
  • طبقه دوم اجداد، برادر، خواهر و فرزندان آنها است.
  • طبقه سوم عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها است.

تا مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال طبقه اول ۵% ، طبقه دوم ۱۵% ، طبقه سوم ۳۵% .

تا مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال نسبت به مازاد ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال طبقه اول ۱۵% ، طبقه دوم ۲۵% ، طبقه سوم ۴۵% .

تا مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال نسبت به مازاد ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال طبقه اول ۲۵% ، طبقه دوم ۳۵% ، طبقه سوم ۵۵% .

نسبت به مازاد ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال طبقه اول ۳۵% ، طبقه دوم ۴۵% ، طبقه سوم ۶۵% .(ماده ۲۰ ق.م.م)

به صورت دقیق نرخ‌ های اعلامی از طرف سازمان امور مالیاتی برای وراث طبقه یک است و به ترتیب برای وراث طبقه دوم دو برابر و برای وراث طبقه سوم به چهار برابر می‌ رسد. همچنین باید در نظر داشت که اگر در هر طبقه حتی یک نفر ورثه در قید حیات باشد، موجب می گردد طبقات دیگر از جهت ارث بردن باطل شوند و هیچ ارثی به آنها تعلق نگیرد.

نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم
نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم

سهم ٢‌ درصدی دولت ارزش وسیله متوفی

بر همین اساس چندی پیش سازمان امور مالیاتی کشور در اطلاعیه‌ ای جزئیات مربوط به نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات‌ های مستقیم را اعلام کرد. براساس قانون‌ سال ١٣٩۵ مالیات بر ارث، ٣‌درصد ارزش دارایی ‌هایی مانند سپرده‌ های بانکی، اوراق مشارکت و دیگر اوراق بهادار و سودهای آنان به سازمان امور مالیاتی تعلق دارد.

همچنین یک ‌و‌نیم ‌درصد ارزش آنها هم مشمول مالیات می ‌شود. مالیات برارث حق ‌الامتیاز و دیگر اموال و حقوق مالی هم در قانون جدید ١٠‌درصد ارزش روز در تاریخ تحویل محاسبه شده است. این درحالی است که ٢‌درصد بهای اعلام شده سازمان امور مالیاتی کشور برای انواع وسایل نقلیه موتوری، زمینی، دریایی و هوایی نیز مالیات بر ارث تلقی می‌شود. یک ونیم‌درصد ارزش املاک برحسب تاریخ واگذاری روز نیز به دولت تعلق می ‌گیرد. نرخ مالیات دارایی‌ ها و اموال متوفی ایرانی که در خارج از کشور هستند، نیز شامل ١٠‌درصد ارزش ماترک است.

همین طور در صورتی که متوفی و وراث، تبعه خارجی باشند، اموال و دارایی‌های متوفی که در ایران واقع است، مشمول مالیات به نرخ وراث طبقه اول خواهد بود. اما قوانین به همین جا ختم نمی ‌شود. براساس قانون مالیات‌های مستقیم هر گونه نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های ایرانی یا خارجی در بورس‌ ها یا بازارهای خارج از بورس که مجوز دارند، شامل نیم‌درصد ارزش فروش سهام و حق ‌تقدم سهام خواهد بود.

براساس تبصره یک ماده اعلام شده مالیات ‌های مستقیم از هر نقل و انتقال سهام و سهم‌الشرکه و حق‌تقدم سهام و سهم الشرکه شرکا در سایر شرکت ‌ها، مالیات مقطوعی به میزان ۴‌درصد ارزش اسمی آنها وصول می‌شود. همچنین براساس ماده ۵٩ نقل و انتقال قطعی املاک به مأخذ ارزش معاملاتی و به نرخ ۵‌ درصد است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
درباره وبلاگ

همه عاشق شدن را بلدند
اما فقط افراد کمی هستند که بلدند چگونه در عشق با یک نفر به مدتی طولانی بمانند.

ZaHRa...
مدیر وبلاگ : علیرضا م
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic